A+ R A-Cinsel tacizden 16 yıl 10 ay ceza almasına rağmen ancak manşetimizin ardından tutuklanan Azmi Ergüney’in defalarca istismar ettiği küçük kız Hürriyet’e konuştu: “O an mutluluktan ağladım. Adalet yerini buldu.”

Tekirdağ Marmara Ereğlisi’nde, beş yıl önce yanında kaçak çalıştırdığı 11 yaşındaki kız çocuğu C.O.’ya cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 16 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına rağmen tutuklanmayan Azmi Ergüney (73), Hürriyet’in manşetinin ardından önceki gün savcılık itirazıyla tutuklandı. Bu karar sonrası, bugün 16 yaşındaki C.O., 4 yıllık süreçte iki kez intihara da kalkıştığı kâbusu ve duygularını Hürriyet’e anlattı:

‘ÖNCE GÖZ KIRPTI’

“Annemle Moldova’dan Türkiye’ye geldikten sonra Marmara Ereğlisi’ne taşındık. Ailemle o adama ait bahçedeki bir evde kalıyor meyve topluyorduk. Bir gün annemle bahçede çalışırken gülerek bana göz kırptı. Birkaç gün sonra tekrar geldi. Çuval almak için annemi bir yere gönderdi. Annem gittikten sonra ağaçların arasında dokunmaya başladı. Çalıştım ama kaçamadım. Yaklaşık 6 ay boyunca istismarda bulundu.”

‘BAŞTA KORKUDAN SÖYLEMEDİM’

“Başlarda yaptıklarını kimseye söylemedim. Hem korkuyordum hem de utanıyordum. Ancak bir gün istismarda bulunurken canım yandı. ‘Sevgilim ol’ dedi. Ağlamaya başladım. Anneme durumu anlattım. Annem de üvey babama anlattı. Ancak üvey babam ilgilenmedi. Bu olaylardan sonra annemle beraber evden kaçtık. Karakola gidip şikâyetçi oldum. Polisler korkmamamı ve her şeyi anlatmamı söyledi. Ben her şeyi anlatınca o adam tutuklandı.”

‘PSİKOLOJİK TEDAVİ’

“Adam tutuklandıktan üç ay sonra serbest kaldı. Sürekli hayali karakterler görüyordum. O adamın yüzü gözümün önüne geldiğinde uykularım kaçıyordu. İki ay psikolojik tedavi gördüm. Bir gece bileklerimi kesmeye çalıştım. Bir süre elleri bağlı tedavi gördüm. Davalara katılmaya başladım. 2015’te Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 5. duruşmada adam bizi tehdit etmeye başladı. Sinir krizi geçirdim, duruşmada bayıldım. Birkaç gün sonra tekrar intihara kalkıştım.”

‘ÇOCUKLARI SAVUNACAĞIM’

“29 Eylül’de avukatım 16 yıl hapis cezası aldığını söyledi. Polislerin gelip o adamı götürmesini bekliyordum. Ama öyle olmadı. Duruşmadan sonra arabasına binip evine gittiğini gördüm. O an, ‘Bu mu adalet?’ dedim. Pazar günü avukatım telefonla arayıp tutuklandığını söyledi. O an mutluluktan ağladım. ‘Adalet yerini buldu’ dedim. Şimdi tekrar okula başlamak istiyorum. Avukat olup benim gibi cinsel istismara maruz kalanların hakkını savunmak istiyorum.”

C. O.’NUN KARDEŞİNİ DE İSTİSMAR ETMİŞ

Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 16 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Ergüney’in geçmişte başka çocukları da istismar ettiği ortaya çıktı. C.O.’nun 2 yaşındaki kardeşi R.O.’ya da istismarda bulunan Ergüney hakkında savcılık bir soruşturma daha başlattı.